Ürün Başarıyla Sepetinize Eklendi Sepete Gitmek için Tıklayınız
HAC İÇİN FAYDALI BİLGİLER

Hesabım

Üye Girişi / Üye Ol

facebook ile bağlan

Kazalar
 
Karşıdan karşıya geçerken Suudilerin yayalara her zaman yol vermediğini göz önüne almalıdır, bu sebepten kaza riskini ortadan kaldırmak için dikkatli olunmalıdır.
 
Tümünü oku
 
İnternet
 
Harem'de, çevresinde ve 3 yıldızlı otellerde ücretsiz internet bulunmamaktadır. İnternet kafeler çok fazla bulunmaz ve bulabilmek için uzağa gitmeniz gerekebilir.
 
Tümünü oku
 
Tuvaletler
 
İhtiyaç halinde tekrar abdest alabilmek için cami önünde arkasında ve içinde tuvaletler bulunmaktadır.
 
Tümünü oku
 
İşaretler
 
Abdülaziz kapısının önünde bulunan “wakf al malek abdelaziz “ diye adlandırılan ticaret merkezi halen inşaat altındadır ve büyük bir bölümü tamamlanmıştır.
 
Tümünü oku
 
İşaretler
 
Harem önünde yer alan 4 bina: 1- “wakf al malak abdeaziz”, 2- Mekke kuleleri merkezi, 3-intercontinental hotel (dar al tawhid), 4-“al sawfa kuleleri” merkezi.
 
Tümünü oku
 
İşaretler
 
Mekke'de pano ve yol işaretleri eksiklikleri bulunmaktadır ve fakat her daim yön işaretleri bulunmaktadır özellikle Harem kapısının hemen önündeki saat Kıble yönünü tayin etmek için hizmet eder.
 
Tümünü oku
 
Ulaşım
 
Haram önündeki otobüs durağından sadece toplu taşıma bulunduğunu bilmeniz gerekir. Toplu taşıma araçlarını Mekke yakınına ve uzağına gitmek için kullanabilirsiniz örneğin Cidde veya Medine. Normal ya da klimalı bir otobüs seçme olanağı sizin elinizdedir.
 
Tümünü oku
 
Pratik tavsiyeler
 
Harem yakınında bulunan dükkanlarda fiyatlar 3-4 km uzaklıkta bulunan dükkanlara nazaran daha pahalıdır. ( 24 saat boyunca ucuz fiyatlarla taksi bulabilirsiniz.)
 
Tümünü oku
 
Pratik tavsiyeler
 
Mescidi Harem çevresinde dilediğiniz her şeyi bulabilirsiniz alışveriş merkezleri, eczaneler, bankalar, telekom opertaörleri...
 
Tümünü oku
 
Yaşam masrafları
 
Sandviç fiyatları 5 ile 8 Suudi Riyali arasındadır ancak öğünlerin fiyatları 10 ile 16 Suudi Riyali arasında değişmektedir (sandviçler bazen küçük boyutlarda olabileceğinden yemek yemeniz gerekebilir.) Bir şişe suyun fiyatı 1.5 Suudi Riyaldir.
 
Tümünü oku
 
Taksi
 
Ramazan sırasında ve Hac sezonunda taksi fiyatları normalin beş katına kadar ulaşmaktadır. Farklı taksilere fiyat sorarak fazla ücret alınmadığından emin olmalısınız.
 
Tümünü oku
 
Özel araçlar
 
Tüm özel araçlar taksidir ve özel araçlara nazaran daha ucuz ve pratiklerdir. Dilediğiniz her yere 2 veya 3 Suudi Riyali karşılığında gidebilirsiniz. ( 50 cent, 1 Euronun yarısına denk gelmektedir.)
 
Tümünü oku
 
Döviz bürosu
 
Riyal 1986 yılından bu yana Dolara sabitlenmiştir. Bir Riyal 0.2267 Dolara denk gelmektedir. Bir Dolar ise 3.7502 Riyala denk gelmektedir. Bir Euro ise 4,7938 Riyale denk gelmektedir.
 
Tümünü oku
 
Para
 
Bir kimse tamamen sağlıklı ve varlıklı olduğu zaman yani bir borç altına girmeden masrafları karşılayabilecek halde olduğunda Hac bir yükümlülük haline gelir. Hacı adayı Hac ve Umre masraflarının dürüstçe ve yasal yoldan kazanılmış para ile olduğunundan emin olmalıdır.
 
Tümünü oku
 
Doktorlar
 
Seyahat sırasında alınacak sağlık önlemleri hakkında daha fazla bilgi Pasteur Institute web sitesinde mevcuttur.
 
Tümünü oku
 
Böcekler
 
Hassas bir cilde sahipseniz böcek ısırıklarına ve mantarlara karşı kişisel koruyucular önemle tavsiye edilmektedir.
 
Tümünü oku
 
İhram
 
Ihramlıyken hacılar tırnaklarını kesmemeliler yahut kanamaya sebebiyet verebilecek şeyler yapmamalıdırlar. Bu nedenle örneğin diş bakımı da yasaktır. Travmatik risklere dikkat edin.
 
Tümünü oku
 
Tıbbi tedavi ve Güneş
 
Bazı ilaçlar Güneş altında alerjik etkilere neden olabilirler! Eğer uzun süreli bir tedavi oluyorsanız lütfen doktorunuza danışın.
 
Tümünü oku
 
İlaçlar
 
Reçeteli ilaç kullanıyorsanız, yanınızda yeterli miktarda bulundurduğunuzdan emin olun. Reçetesiz ilaçlar Mekke'deki eczanelerde bulunabilir ve ayrıca Kabe'nin hemen yanındaki hastenede ücretsiz tıbbi yardım ve ilaç sağlanmaktadır.
 
Tümünü oku
 
Öğünler
 
Yemek yediğiniz yerlerin temizliğini kontrol edin. Harem bölgesinde temizliği şüpheli görünen yerlerde yemekten kaçının. Yemek siparişi vermeden önce temizliği iki defa kontrol edin. Her yemekten önce ellerinizi mutlaka yıkayın (çantanızda kişisel sabununuzu bulundurmanız tavsiye edilir.)
 
Tümünü oku
 
Yerel seyahat
 
Yola çıkmadan önce iyi hazırlanmanız gerekir. Mekke ve Medine arasındaki yol genellikle otobüs ile geçilir ve bu saatler alır (10 saatten fazla). Yolda temiz tuvalet ve yiyecek bulabilmeniz garanti edilmemektedir. Bu yolculuktan önce dinlenin ve hazırlanın.
 
Tümünü oku
 
Tehlike
 
Bagajınıda büyük miktarlarda bozulabilir yiyecek, alkol ve yasa dışı maddeler taşımanız kesinlikle yasaklanmıştır. Bu bir ölüm cezası ile sonuçlanabilir.
 
Tümünü oku
 
Sıcaklık
 
Bu yaz sıcaklar artmakta ve gündüz hava sıcaklığı 45 dereceye kadar çıkmaktadır. Buna rağmen kış sabahları ılık ve akşamları çok soğuktur. Lütfen havaya uygun kıyafet seçtiğinizden emin olun.
 
Tümünü oku
 
Dökümanlar
 
Yanınızda her zaman pasaportunuzun, vizenizin, nüfus kağıdınızın, uçak biletlerinizin ve ulaşım bilgilerinizin bir kopyasını taşıdığınızdan emin olun (İsim, soyad ve acil durumlarda ulaşılacak kişilerin telefon numarası), Suudi Arabistan'da size refakat eden kişinin adı ve telefon numarasının bulundurulması zorunludur.
 
Tümünü oku
 
Bagaj
 
Hareket etmeden önce ağır valizler almaktan kaçının, sadece ihtiyacınız olanı yanınıza alın. Kutsal topraklarda ihtiyacınız olanı kolayca ve cazip fiyatlara bulabilirsiniz. Bavulunuzun müsaade edilen ağırlıktan az olduğunu kontrol edin (genellikle 20- 30 kg + 10 kg el bagajı) Dönüşte 10 kg ücretsiz Zemzem suyu götürebileceğinizi unutmayın.
 
Tümünü oku
 
İmam
 
Grubunuzda bir imamın bulunması hacı adaylarının hazırlanmasında etkili olacaktır. İbadetlerin yükümlülüklere uygun olmasını sağlayacaktır. Acenteniz ile konuşun.
 
Tümünü oku
 
Kotalar
 
Her yıl, Suudi Arabistan her ülke ve acente için Hac yapabilecek kişi, kota sayısını belirler. Vizeler bu kotalar göre verilmektedir. Bir kişinin Hac yapabilmesi için özel Hac vizesi işlenmesi gerekmektedir.
 
Tümünü oku
 
Fiyatlar
 
Acenteler tarafından tahsis edilen düşük fiyatlara dikkat edin. Kandırılmış olabilirsiniz. Yaptığınız her nakit ödemede faturanızı aldığınızdan emin olun.
 
Tümünü oku
 
Sağlık
 
Her zaman için yanınızda taşıyacağınız kendi seccadenizi kullanmaya özen gösterin. Bu sizi sağlık hizmetlerine rağmen temiz olmayan toprağı teneffüs etmenizi engelleyecektir. Harem'de seccade bulunmadığını unutmayın.
 
Tümünü oku
 
Kollektör
 
Medine'de paralarını ve kartlarını kaybettiklerini iddia eden gençlerle karşılaşabilirsiniz (Genellikle bunun Mekke'de olduğunu söylerler.) Büyük miktarlarda para isteyebilirler (ve hatta daha fazla para için sizinle birlikte otele gelmeyi bile teklif edebilirler). Bunları gerçek ihtiyaç sahiplerinden ayırmak için gerçek bir kanıtı olup olmadıklarını sorun ( polis tarafından verilmiş belge).
 
Tümünü oku
 
Döviz bürosu
 
Suudi Arabistan'a vardığınızda döviz işlemlerinizi bankadan yapmaya çalışın, en iyi halde Harem etrafındaki ticari merkezlerden uzak olarak. Bu şekilde fahiş komisyon ücretleri ödememiş olursunuz. (Özellikle Hac döneminde oranlar ve komisyonlar değişmektedir.)
 
Tümünü oku
 
Para
 
Bütçenizi planladıktan sonra bankanızdan seyahat çekleri hakkında bilgi edinin. Büyük tutarda nakit para taşımak yerine aynı tutar kaşılığını başka bir şekilde muhafaza etmek daha güvenlidir.
 
Tümünü oku
 
Diş Hekimi
 
Diş hekimini ziyaret gereklidir... Lütfen çekinmeyiniz.
 
Tümünü oku
 
Dökümanlar
 
Yararlı olabilecek kişileri ve telefon numaralarını e-postanıza kaydedin (arkadaşlar, acil durumda aranacaklar, otel ve şifreleriniz vs.) Bu bagaj veya belge kaybetmeniz durumunda faydalı olacak bir çözümdür.
 
Tümünü oku
 
Dökümanlar
 
Belgelerinizi kopyalayıp kişisel e-posta adresinize gönderebilirsiniz, böylelikle her an elinizin altında olacaklardır.
 
Tümünü oku
 
Dökümanlar
 
Tüm belgelerin bir fotokopisini alarak, kayıp veya acil durumunda size gönderebilecek bir aile üyesine veya güvendiğiniz birine bırakabilirsiniz (Pasaport, vize, sigorta kartı, uçak biletleri, vs... )
 
Tümünü oku
 
Ritüeller
 
Hac ve Umre yapmak isteyenlere önemle belirtmek isteriz ki değişkenlikleri önlemek için Hacılık ibadetlerini Kuran ve Sünnetler ışığında çalışmalıdırlar. ( Hac ve Umre bölümüne bakınız)
 
Tümünü oku
 
Dua
 
Haccın %90 nını zikirlerin oluşturduğunu hatırlayın ( Tavaf, S'ay, Arafat vb..) Bunları önceden hazırlamanız yararlı olacaktır. Bir kitap veya kılavuz ile başlayabilirsiniz, fakat ibadetler esnasında kendi dualarınızı tercih edebilirsiniz. Bu yol bir rehber veya grubun söylediklerini tekrar etmekten çok daha iyi olacaktır. (Diğer hacıları rahatsız edebilirsiniz ve sizinle aynı hissetmeleri sağlanmayabilir.)
 
Tümünü oku
 
Güneş
 
Şapka, güneş gözlüğü, hafif giysiler giyerek ve güneş koruma kremleri sürerek kendinizi güneşten koruyun (İhramda değilken). Arafat'tayken çadırınıza şemsiye koyarsanız güneş altında daha uzun vakit geçirebilirsiniz. ( Erkekler başlarına herhangi bir şey koyabilirler.)
 
Tümünü oku
 
Sağlık
 
Hayvanlarla herhangi bir temastan kaçının, evcil olanlardan bile, kuduz dünya çapında yaygındır. Ana vektörü köpekler olsa dahi tüm memeliler (kedi, maymun, yarasa, çöl tilkisi, deve...) kuduza sebep olan virüsü geçirebilir. Bu virüs hayvanın tükürüğünde yer alır. Sadece ısırma yolu veya tırmalama ile değil, açık bir yaraya tükürüğü gelecek şekilde teması dahi bu virüsün geçmesine sebebiyet verebilir.
 
Tümünü oku
 
Toplumsal hayat
 
Hacılık sizi diğer hacılarla gerçek bir yakınlık içerisine koyacaktır, herkes yemekleri, ibadetleri, duaları ve hatta otel odalarını paylaşacaktır. Diğer Müslümanlarla birlikte yaşamayı öğrenmek önemlidir. Daha yardımsever ve arkadaşça olmanız gerekir. Yaşlılara yol vermekten, ihtiyacı olanla bilgi paylaşmaktan, tavsiye vermekten, cana yakın davranmakta tereddüt etmeyin.
 
Tümünü oku
 
Yorgunluk
 
Günde 8 saat uykuya alıştıysanız ve köşeden ekmek almak için bile arabanıza yöneliyorsanız Hac veya Umre sırasında karşılaşacağınız güçlüklere hazır değilsiniz demektir. Böylesine iddialı bir yolculuğa başlamadan önce kişinin fiziksel durumunu bunlara adapte etmesi önemlidir. Bu hazırlığa bir kaç hafta önceden başlanması gerekir, fakat büyük hazırlıklara ihtiyaç yoktur birkaç küçük egzersiz yeterli...
 
Tümünü oku
 
Rehber
 
İyi bir tur rehberi Hac seyahati boyunca gerçek bir dosttur. Rehberinizi önceden seçmeniz gerekir. Rehberinizi önceden bilmeniz programını, güçlü ve zayıf yönlerini bilmeniz önemlidir. Rehber olmaksızın seyahat halinde birçok fırsatı kaçırabilirsiniz. Sizden önce gelen binlerce ziyaretçi dolayısıyla kazanılan tecrübeden mahrum kalmış olursunuz. Günümüzde hizmet verecek birçok Hac ve Umre rehberi bulunmaktadır....
 
Tümünü oku
 
Seyahat Çekleri
 
Önceden edineceğiniz seyahat çekleri size zaman kazandıracağı gibi büyük miktarda nakit parayla yürümenizi önleyecektir, özellikle banka kartı kullanımının yaygın olmadığı ülkelerde. Ayrıca cebinizde nakit para taşımanız risklidir (dolandırılma veya kayıp durumunda). Kredi kartı kullanımı ise yurt dışında olduğundan fahiş bedellere (maliyet, döviz kuru) sebebiyet verebilir.... Detaylı bilgi için...
 
Tümünü oku
 
Uçak Güvenliği
 
Uçakların taşımacılığın en güvenli aracı olduğu bilinmektedir. Tüm ulaşım araçları karşılaştırıldığında araba en tehlikelisidir ( bir araba kazasında ölme riski bir otobüs kazası ile karşılaştırıldığında 30 kat daha yüksek, bir demiryolu kazası ile karşılaştırıldığında 45 kat ve uçak kazasında ise 90 kat daha yüksektir). Kaza oranı dünyada 1 milyon uçuş başına yaklaşık iki tanedir. Bunun...
 
Tümünü oku
 
APS Garantisi
 
APS, üyelerine Turizm kanunu ve yönetmelikleri ile birlikte emniyet sağlamaktadır. Bununla birlikte üyelerinin finansal başarısızlığı durumunda alternatif hizmetlerin sağlanmasına odaklanır.
 
Tümünü oku
 
SNAV Üyeleri
 
SNAV /Seyahat Uzmanları/ % 70 'ten fazla seyahat acentesini bir araya getirmektedir. Misyonu Avrupa ve Ulusal alanda kamu kurumları ile işbirliği içinde demir yolu, deniz ve havayollarınında bulunduğu diğer kurumlarında sahil olduğu sanayiyi korumaktır.
 
Tümünü oku
 
IATA Anlaşması
 
Bir Acente IATA onayı ile tüm büyük hava yolu şirketleri ile rezervasyon yapma ve bilet satın alma hakkına sahiptir. Bu akreditasyon sağlam bir mali tablo ve mali teminat üzerine ayrıca şirketin geçmiş yıllardaki bilançoları dikkatli bir şekilde analiz edildikten sonra verilir. Hava taahhütlerine uyulduğu takdirde yenilenir. Bu küresel birlik tüm büyük hava yolu şirketlerini (yük ve yolcuları) bir araya getirmektedir....
 
Tümünü oku
 
Finansal Güvenlik
 
Acentenizin SNAV (Syndicat National des Agents de Voyages: Ulusal Seyahat Acenteleri Birliği), ve/veya PSA (Professional Association of Solidarity - Profesyonel Dayanışma Birliği), ve/veya IATA (International Air Transport Association - Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği) üyesi olduğundan emin olun. Bu ek bir güvence olacaktır.
Sizde Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz
İsminizE-Mailiniz

Yorumunuzu YazınızGüvenlik Kodu Giriniz :